עמוד הבית
עמוד הבית

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

עמוד הבית
גלישה
ציוד סנובורד
הרפתקאות
אקדמיה
כללי
 וידאו 
 חדשות 
 סקירת אתרים 
 ספקי חופשות 
 לוח יד שניה 
 לינקים 
ראשי > אקדמיה
שתף  
Academy איך בוחרים נעלי סנובורד

כשאתה גולש במדרון והרוח מכה בפנים ישנן שתי אפשרויות:
1 - אתה כלל לא מודע לנעליים שעל הרגליים
2 - אתה מודע להן
אם האפשרות השנייה היא הבחירה שלך אתה בבעיה אמיתית וכדאי לך לקרוא בקפידה את הכתבה הזו...

נעלי סנובורד הן אולי החוליה הכי חשובה והכי בעייתית בציוד הסנובורד שלך. נעל טובה היא נעל שלא חושבים עליה כלל במהלך הגלישה, מבחינת הגולש היא פשוט לא קיימת. נעל בעייתית היא נעל שלוחצת, כואבת, גורמת לשפשופים, עוצרת את הדם ועוד צרות לא עלינו.
ופה בדיוק הנקודה - נעל לא טובה, או לא מתאימה, יכולה להרוס יום גלישה ואף ליצור כאבים שילוו אתכם ימים רבים. לכן בחירת הנעל שלך היא נושא חשוב ויש קודם כל להקדיש לכך זמן.


אז איך מתחילים?
פנו לכם שעה והכנסו לחנות סנובורד בעלת מבחר איכותי של נעליים מחברות מובילות שידועות כמתמחות בנעליים. ישנן בשוק עשרות חברות סנובורד - רובן הגדול לא מתמחות בנעליים אלא מייצרות אותן "על הדרך"- המנעו מאלו.
במקרה של נעליים, בדיקות מפרטים טכניים והמלצות חברים לא ממש יעזרו, כיוון שהתאמת נעל לגולש היא אישית ואין תחליף למדידה קפדנית. זכרו - תמיד צאו מהחנות עם זוג הנעליים שמדדתם ואל תבקשו מקופסא לא פתוחה, גם שתי נעליים מאותו הדגם באותה מידה יכולות להרגיש מעט שונה.

תהליך המדידה
ראשית, עליכם להחליט כיצד אתם מודדים את הנעליים- עם גרבי סנובורד, או עם גרביים דקות- ישנן שתי אסכולות וכל אחד יבחר לו את זו העדיפה עליו.
בראשונה מודדים עם גרב סנובורד שבדרך כלל תהיה מעט עבה יותר מגרב ספורט רגילה - ההיגיון הוא שכדאי בעת המדידה להרגיש את הנעל כמו בעת הגלישה ואם בגלישה תגרבו גרב סנובורד אז למה לא במדידה.
בכל נעל יהיו אזורים יותר צפופים וכאלו שיש בהם מרווח מסוים בין הרגל לנעל. מדידה עם גרב סנובורד תמלא את החללים הפנויים ממש כמו בגלישה, החיסרון הוא שהגרב תיצור לחץ קל באזורים אחרים שלא יורגש לאחר כמה ימים של גלישה עקב התרחבות הנעל - תהליך טבעי שכל נעל עוברת.
בשיטנ השנייה, מודדים עם גרב דק - היתרון הוא שהאזורים הצפופים שעוד יתרחבו ירגישו מעט פחות צפופים והחיסרון הוא שהאזורים החופשיים יותר ירגישו יותר חופשיים ממה שהם יהיו בעת הגלישה.

כל אחד יבחר בשיטה המועדפת עליו, רק להביא בחשבון את יתרונותיה ומגרעותיה. ברוב המקרים בוחרים למדוד עם גרב סנובורד.

מידה והתאמה
על הגולש לקחת את הנעל הקטנה ביותר שהוא יכול, כל עוד אין לחץ על האצבעות. אין שום יתרון בנעל שגדולה עליך, כף הרגל "תשוט" בתוך הנעל ותתרומם ולא תוכל להעביר את התנועות למגלש כמו שצריך. יש לשים דגש מיוחד לתחושה בשליש התחתון של הנעל- שם בדרך כלל מופיעות הבעיות.
בכל נעל חדשה בחנות השליש העליון יהיה מעט משוחרר ולא יסגר בצורה מושלמת, אל דאגה, זה יסתדר מאליו  לאחר כמה ימים של גלישה.

אחיזת הקרסול
יש לוודא כי הקרסול יושב חזק בתוך הנעל ולא זז יותר מדי, ככל שהנעל איכותית יותר, כך תמצאו בה חומרים ומנגנונים שימנעו את תזוזת הקרסול, אך לא צריך להגזים ולמשוך את הנעל מהרגל עם כננת של ג'יפ, תמיד תהיה תזוזה אך כמה שפחות כך עדיף.


נוחות כללית
נעל סנובורד היא לא נעל בית או כפכף אצבע, היא לעולם לא תהיה נוחה כמו נעלי קיפי ואל תצפו זאת ממנה –להיפך, יש להיזהר מנעל שעשויה מחומרי פנימית רכים מדי, כיוון שלאחר כמה גלישות חומרים אלו ישנו את צורתם והנוחות תהפוך לסיוט. לכן חפשו נעל כמה שפחות לוחצת, כזו שמרגישה טוב על כף הרגל ומצד שני שכף הרגל תהיה מקובעת חזק בתוכה.

שימו לב שכל נעל בימים הראשונים עוברת תהליך של "שבירה" או בעצם התרככות של החומרים שלה והתאמה איכותית יותר לכף הרגל, בדיוק כמו נעל רגילה, ולכן תהיו מוכנים בימים הראשונים לנעל שלא תרגיש מושלם ותשתפר מיום ליום.
(חברת ברטון לקחה את עניין הנוחות ביום הראשון כפרויקט לפני מספר שנים וב 2013 הכריזה על מבנה נעליים חדש ששמו total comfort ובו עוצב מחדש כל החלק התחתון של הנעליים בצורה שלא הייתה קיימת עד כה ואכן הפידבקים מהגולשים נהדרים ומסתבר שתהליך ה"שבירה" קוצר משמעותית וברוב המקרים אף נעלם לגמרי).

איכות כללית
כמו כל מוצר בעולם, גם בנעלי סנובורד יש מבחר איכויות וזו אחת הנקודות המהותיות בבחירת הנעל. נעל איכותית של יצרן מוביל תשמור על המבנה הראשוני שלה לאורך שנים רבות ולא תראה כמו סמרטוט מרופט לאחר שבועיים של גלישה. הסוליה תהיה טובה ועמידה יותר, חומרי הגפה - חלקה החיצוני של הנעל- יהיו עמידים יותר ומערכת השריכה אפקטיבית יותר והפנימית נוחה יותר.

אמינות המותג
מותגים בימינו מתיימרים לייצג איזשהו מכלול של תכונות שמושלך משמם על מוצר אותו הם מייצרים, ברוב המקרים בתעשיית הסנובורד הדבר נכון. שווה להתמקד במותגים מוכרים ורציניים שמתמקדים בנעלי סנובורד ולא כאלו שמהצד הכניסו גם נעליים לליין שלהם. כך תקבלו ברוב המקרים מוצר טוב יותר.

התאמת הנעל לסגנון גלישה מסוים
האמת היא שבנעליים קשה להגדיר סגנונות, ההבדל העיקרי הוא בגמישות הנעל וב"ריבאונד" שלה מתנוחת הכיפוף. ישנם גולשי פרירייד שמעדיפים נעליים רכות וגולשי פריסטייל שמעדיפים קשות- זה מאוד אינדיבידואלי.
העיקרון הוא שנעל קשיחה יותר תעביר את תנועותיכם טוב יותר למגלש ונעל רכה יותר תשאיר יותר מקום לתנועות פריסטייל מוזרות ובדרך כלל תהיה נוחה יותר, במיוחד כשאתם לא מחוברים לביינדינגס.

שיטת השריכה
ישנן 3 שיטות שריכה עיקריות: שרוכים רגילים, מערכות משיכה, גלגלות.
לכל שיטה היתרונות והחסרונות שלה - לכתבה מקיפה על כך לחצו כאן, אך כיום שיטות המשיכה נחשבות העמידות ביותר, המהירות ביותר והיעילות ביותר. השרוכים הקלאסיים לרוב הגולשים הם נחלת העבר והגלגלות סובלות מבעיות אמינות רבות.

שיכוך זעזועים
סוליית הנעל תקבע במידה רבה את הנוחות הכללית של הגוף שלך, ככל שיותר רטט יעבור מהמגלש לרגליים ולגב, כך יתעייפו השרירים יותר, ובנחיתות גדולות גם כן רצויה סוליה שמשככת זעזועים טוב. ישנן שיטות רבות לכך ומבחר חומרים אבל העיקריים הן כריות אוויר וג'לים סופגי זעזועים שמוחדרים לסוליית הנעל.

מערכת נעילת קרסול
ישנן מערכות שונות, רובן משלבות מבנה מיוחד שאמור לשמור את הקרסול במקום וללא תזוזה מיותרת, בחלקן משולבים אף חומרים מחוספסים ומערכות קשירה שונות. מה שקובע הוא מבחן התוצאה- מה עובד הכי טוב בשבילך. ואת זה יודעים רק במדידה.

גודל ומשקל
נעלי סנובורד מודרניות במידה 10 יהיו קטנות לפחות בס"מ אחד מנעלי סנובורד באותה מידה מלפני עשור. כיוון שאנו עומדים הצידה על הסנובורד, נעליים גדולות בולטות מדי מצידי הבורד ומכריחות את הגולש לבחור בבורד רחב, ולכן מנסים היצרנים להקטין את חתימת הסוליה.
(הגדילו לעשות ברטון, כאשר הרוב המכריע של הנעליים בליין שלהם כבר כמה שנים הוא בטכנולוגיית ה shrinkage בה הצליחו המהנדסים להקטין במידה שלמה את חתימת הנעל).
למשקל הנעל יש חשיבות, אם כי לא רבה כלל.  אם אתם מתלבטים בין נעליים מודרניות ההבדלים במשקל יהיו לא גדולים ולכן בכל מקרה כדאי לקחת את הנוחות יותר. ישנן נעליים שבהם הורידו משמעותית את משקלן על ידי שימוש בחומרים קלים יותר, אך שימו לב אלו לא בהכרח נעליים יקרות יותר, החומרים הקלים בדרך כלל יהיו פחות עמידים ונעימים על הרגל.

אטימות לרטיבות
כל נעלי הסנובורד אמורות להיות אטומות לשלג, אטימות למים היא קשה יותר להשגה, ובדרך כלל ככל שהנעל יקרה יותר כך ישלבו בה חומרים אטומים יותר, יש לזכור כי רטיבות בכף הרגל נובעת בחלק גדול מהמקרים מזיעה ולכן יש חשיבות לוודא שהנעל גם "נושמת".

אם תבחרו נעל טובה בקפידה ועם איש מקצוע מיומן אין כל סיבה שהיא לא תשרת אתכם נאמנה במשך הרבה מאוד שנים ותהיה נוחה ולא מורגשת בהרבה ימים של כיף.

בסקי-פס - רשת חנויות הסקי והסנובורד הגדולה בישראל, תוכלו להתרשם מקולקציות הנעליים של נורת'וויב, ברטון וDC  - כולן חברות גדולות, מקצועיות ביותר וידועות בליין הנעליים המוקפד והמתקדם שלהן.
www.skipass.co.il


 

 
צור קשר  |   מי אנחנו  |   שלח למכור  |   הפוך לדף הבית
© כל הזכויות שמורות לסקי-פס סקי וסנובורד בע"מ
Designed by Studio Arava    ZOD מערכות מידע בע"מ