עמוד הבית
עמוד הבית

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

עמוד הבית
גלישה
ציוד סנובורד
הרפתקאות
אקדמיה
כללי
 וידאו 
 חדשות 
 סקירת אתרים 
 ספקי חופשות 
 לוח יד שניה 
 לינקים 
ראשי > אקדמיה
שתף  
Academy איך קונים סנובורד?

רכישת סנובורד היא ארוע משמח, אתה קם בבוקר ומחליט כי זהו -הגיע הזמן לפנק את עצמך באחד הכלים שייתנו לך הכי הרבה אושר בזמן נתון, לגולשים מתחילים ואף למתקדמים הרכישה נראית לעיתים כמשהו מאיים, אך הסירו חשש מליבכם - אנו כאן כדי לעזור לכם ולוודא שהרכישה שלכם היא הנכונה ביותר עבורכם.

אז איך בוחרים סנובורד?


בואו נתחיל בחיוך דווקא עם מה לא לעשות -
- אל תשבו שעות במחקרים מעמיקים באינטרנט אלא אם יש לכם ידע קודם ורציני- זה פתח לבעיות גב שיתנקם בכם על המדרון, ועוד יותר מזה לבלבול גדול ולשימוש במושגים באנגלית שאין לכם מושג מה הם אומרים.
- אל תאמינו לכל ביקורת מצד גולשים באינטרנט ובפורומים- רובן המכריע הוא של היצרנים וחנויות שמעסיקים גדוד של סטודנטים שזה כל תפקידם, להתחזות לגולש ולתת ביקורות טובות על מוצריהם ורעות על המתחרים - כולם עושים זאת. וגם אם הם לא מתחזים מדובר על בעלי אינטרסים ומקבלי הטבות.
- אל תתנו למערכות אוטומטיות באתרי אינטרנט להתאים לכם בורד - לא רק שהן אינן אמינות, אלא גם אתם אינכם אמינים - ולא בטוח יודעים להגדיר במדויק את זהותכם כגולשים.
- אל תתנו ל"חבר המבין" לבחור לכם את הבורד - בדרך כלל הוא לא כל כך מבין ואתם תסיימו עם בורד עם ציור של חייזריות ערומות - כי זה מה שמדליק אותו.
- אל תאמינו למי שאומר לכם שיש בורד אחד שעושה הכל הכי טוב לכול גולש (גם אם כתוב על הקרש "אול מאונטיין") - החל מגולש בינוני ועד לאלופי עולם, החל מהזקנה במסדרון ועד למתגייסי גדוד הנח"ל החרדי - אין כזה דבר - זיכרו - תמיד יתרון בתחום אחד יהיה חסרון בתחום אחר ולכל גולש האופי הספציפי שלו.כל גולש הוא מיוחד גם אם הוא לא יודע את זה עדיין, ובנמצא מאות בורדים שונים - על רובם יהיה הכיתוב "אול מאונטיין" יעני - לגלישה בכל ההר - יופי חכמה גדולה - רוב הקרשים שמיוצרים בעולם מיועדים בצורה כזו או אחרת להכל - ופה בדיוק מתחילה הבעיה - מה זה הכל? האם ההכל שלי זה כמו שלך? התשובה הברורה היא לא!
היופי הוא שככמות הגולשים כך כמות הסגנונות, לכל גולש העדפותיו גם אם כרגע הוא לא מודע להן - והתאמת בורד מקצועית מתחילה קודם כל בהקשבה לצרכי הגולש והבנתם. מה היחס בין גלישה מחוץ למסלול לבתוכו, מה היחס בין גלישה במהירות גבוהה לאיטית, כמה דגש הגולש ישים על קפיצות וכמה על ריילים, האם הגולש מעדיף קרש זריז או יותר יציב ועוד ועוד...

החוכמה זו הבחירה המדויקת מתוך המבחר הגדול - הבחירה בשבילך ולא בשביל אף אחד אחר.

אז איך מתחילים? בבקשה -

מי אני
השאלה הראשונה שצריך לשאול היא בעצם "מי אני?" - או בעצם איזה סוג של גולש אני. כאן צריך להיזהר כדי לא להכניס את עצמנו למשבצות שאיננו בטוחים שאנו יודעים באמת מה הן מגדירות- כגון- אני גולש פריסטייל או פרירייד - אלו הגדרות רחבות ובתוכן שלל אפשרויות שלא תמיד ייצגו אתכם.
רובנו בכלל גולשים על כל ההר, בכל התנאים אבל בכל זאת לכל אחד מאיתנו העדפות שונות למרות שאנו גולשים וורסטיליים -
ולכן הדיוק בהתאמה בין דרישותיכם לפי סגנון הגלישה שלכם בפועל בהתאמה לבורד ספציפי שיתן לכם מענה מדויק - שם תמצאו את השידוך המושלם.
כמובן שיש לקחת בחשבון גם את רמת הגלישה הנוכחית של הגולש ואת פרק הזמן שהגולש שואף להישאר עם הקרש, כך שגם כעת וגם בעוד כמה שנים הגולש יהנה מהקרש שלו.
בנוסף יש להבין כי מימדי הגוף שלכם גם כן משפיעים על בחירת הקרש - שוקל יותר – בד"כ תיקח בורד ארוך יותר, מידת נעליים גדולה - צריך בורד שמספיק רחב בשבילך.

 

איזו חברה לבחור?
נעבור לשלב הבא ונשאל "איזה בורד אני מחפש"
- ישנן חברות סנובורד רבות בשוק, כל אחת וההיסטוריה שלה, כל אחת והמיקוד שלה וכל אחת וקהל הלקוחות שלה, רוב חברות הסנובורד הן על הקו שבין פיקציה לבין חבורה של גולשים ששולחים למפעלים ריכוזיים בסין, באירופה או דובאי את הרעיונות שלהם לשייפים של קרשים ויחד עם מהנדסי המפעלים הם מייצרים בורדים אצל אותם מפעלים.
תהליך המחקר מתחיל באימייל ונמשך בחבילה שמגיעה כעבור 4 שבועות עם מודלים וממשיך עם אימיילים וכו' וכו'...


וכמובן ישנן את החברות ששונות  - אלו שבאמת משקיעות במחקר ופיתוח, ואלו שיש להן מפעלים משלהן - שכל עיסוקן הוא בניית הקרש המהנה ביותר. שם ניתן לבנות בערב קרש וביום שלמחרת לגלוש עליו וכבר אחה"צ לבנות שיפור של אותו הקרש... בחברות אלו כמעט תמיד תקבלו יותר תמורת הכסף שלכם. זה לא שהבורדים שלהן יקפצו גבוה פי 2 או יהיו מהירים או מהנים פי 2  - אבל כן תקבלו מוצרים מעט טובים יותר, בבניה איכותית הרבה יותר, מתקדמים יותר מבחינת הנדסית ועם הרבה יותר נשמה.
על איזה אנחנו ממליצים? סבלנות...

אגב - כל החברות בלי יוצא מהכלל יספרו לכם שהן למען קהילת הגולשים ושכל שאיפתן היא לייצר את הקרשים הטובים ביותר, וכל מי שמנסה למכור לכם קרש יהלל את החברה שהוא מוכר למרות שלעיתים אין מאחורי מילים אלו כמעט כלום. (חוץ מגולשים למען גולשים... מה זה לעזאזל אומר בכלל?)
אז מה בוחרים - הבחירה היא שלכם לא שלנו.כל הבורדים טובים
בימינו כולם יודעים לייצר בורדים, ישנן חברות רבות ולמרות שלרובן אין כלל מפעל או אף מחלקת מחקר ופיתוח אמיתית עם יכולת יצור אבות טיפוס- הבורדים שלהן טובים - זה אפשרי מכיוון שיש בעולם מפעלים רבים שיודעים לבנות קרשים לא רעים בכלל.
השאלה הנשאלת היא - אם אתם רוכשים בורד אחת ל5  שנים, האם אתם באמת רוצים לרכוש בורד שיוצר יחד עם עוד חברות רבות באותו המפעל, בורד ללא ייחוד אמיתי כשבאותו הסכום ניתן לרכוש מוצר הרבה יותר מיוחד? שהושקע בפיתוחו הרבה יותר מחשבה וזמן, שבנייתו נעשתה בתשומת לב כמו שרק חברה שמייצרת במפעל משלה יכולה לתת?

לשם הדגמה- אחד מהמפעלים המרכזיים ליצור המוני של חברות בסדר גודל קטן עד בינוני היה באוסטריה ופעל במשך שנים רבות - שמו ELAN . לקראת אמצע 2013 פשט המפעל רגל ונסגר בגלל חוסר רווחיות וירידה בכמויות שהחברות שיצרו אצלו הזמינו . במפעל זה יוצרו חברות רבות כמו - ארבור, קפיטה, דינוזואר, רום, לובסטר ואחרות.  כל החברות הנ"ל מצאו את עצמן בחודש מאי 2013 ללא מפעל שייצר את הבורדים שלהם - מה עושים? אין בעיה - חלקן עברו למפעלים בסין או טיוואן, חלקן באוסטריה וחלקן העבירו את היצור למפעל בדובאי. הרי לא בעיה לייצר בורדים בימינו כשאתה לא משתמש בטכנלוגיה ייחודית אלא עובד לפי הסטנדרד המקובל. חברות כמו אלו לטעמנו הן חסרות ייחודיות. לא שהמוצרים שלהן לא טובים, כולם יודעים לייצר בימינו בורדים. אבל אתם לא מעדיפים מוצר מיוחד, מוצר עם נשמה אמיתית, מוצר שיוצר במפעל של חברה אמיתית ולא מותג שמייצר את הבורדים בכל פעם במקום אחר?

ואיך תדעו אם לחברת סנובורד יש מפעל? זה החלק הקל, גם לא בעיה לעשות חיפוש באינטרנט, מעבר לכך פשוט תשאלו את איש המכירות,
אם הוא מנוסה ומבין עניין הוא מיד יוכל לענות לכם. אם תקבלו תשובה של "מה זה משנה מפעל" או שתקבלו מבט של "אופס התקלתם אותי" תסיקו כבר את המסקנה שלכם לבד...

 

שייפ
צורת הקרש היא אולי הנושא הסבוך ביותר בבחירת הקרש שלך, לא ניתן בכתבה אחת לעבור על כל הצורות שיש כיוון שכיום כבר אין סטנדרט, אין צורה שבה רוב התעשיה עובדת, ולכן לעניין זה יש להקדיש משמעות רבה כדי שלא תסיימו את הרכישה עם קרש שלא מתאים לכם למרות שהבטיחו לכם שכן.
נעבור כאן על הצורות הבסיסיות
סימטריה קדימה/אחורה - האם הקרש סימטרי לשני הכיוונים או שחרטומו ארוך יותר, ובכמה?
סימטריה ימין שמאל - האם צד הבהונות של הקרש סימטרי לצד העקבים - צורה זו היתה אופיינית בשנות התשעים המוקדמות - וחוזרת ב2014  בגדול.
כיפוף - זה הנושא החם ביותר כיום, עד לפני שנים לא רבות כל הקרשים היו קמורים (קאמבר) ואילו בימינו רוב הקרשים המוחלט הוא קעור (רוקר) לפחות בצורה חלקית - לאלמנט זה השפעה אדירה על תחושת הגלישה. יש המון סוגי רוקרים בימינו ושילובים בין רוקר לקאמבר, יש אף קרשים (לפריסטייל ופארק) שהינם בעלי תחתית שטוחה לגמרי - כל צורה ויעודה היא.
רוחב - רוחב הקרש בהתאמה למהירות התגובה מצד לצד, למידת נעלי הגולש ואף רוחב משתנה בין חרטום לזנב להתאמה לגלישת פאודר
אורך מגע  - כמה תכלס נוגע הקרש בשלג ישפיע על זריזותו ויציבותו
אורך סכין - בכמה מתוך אורך הקרש הכולל נוגעת הסכין
צורת הסכין - בשנים האחרונות התפתחו צורות סכין שונות ומגוונות שכבר אינן עגולות (רדיאליות) כמו בעבר - הן נועדו לתת אחיזה בקרח, לאפשר סיבובים קלים יותר וכו' - זו נקודה שמאוד התפתחה ותשפיע רבות עליכם.
השייפים המוזרים והמשוגעים- מעבר לכך יש עוד הרבה שייפים יחודיים שנועדו לאפשר גלישת פאודר, פארק ועוד ועוד, בכל שנה מבחר המוזרים רק גדל.מידה
מה מידת הקרש שאני צריך - אז ככה - אתה חייב 157 - חייב - אם לא אל תיקח...
האמת רחוקה מאוד, בכל דגם שתיקח ניתן לבחור לכל גולש לפחות שני אורכים אם לא שלושה שיכולים להתאים לו - הבחירה היא אינדיבידואלית וקשורה בהעדפות הגולש לגבי נוחות התמרון של הקרש מול היציבות וכושר הציפה. כל קרש בנוי במבחר פרמטרים והאורך הוא רק אחד מהם, האורך שאותו אתה צריך מורכב מכלל הפרמטרים ולכן לא ניתן לקבוע טבלאות אמינות במיוחד לעבוד לפיהן - במיוחד בתקופתנו שיש צורות חדשות ומוזרות שבהם גולשים על קרשים קצרים מבעבר - האורך הוא סוגיה מורכבת. אך הופכת לפשוטה הרבה יותר לאחר בחירת המודל שאותו אתם רוצים.


טכנולוגיה וייצור
בעולם שלל טכנלוגיות ושיטות בניה לבורדים, רובן כמו שציינו בעבר פותחו על ידי חברות שיש ברשותן סדנת פיתוח גדולה ומפעל יצור משלהן.
אין מדובר כאן בטכנלוגיות של מחשבים ואלקטרוניקה סבוכה אלא ביכולת של המפעל לייצר ליבת עץ (שהיא החלק המרכזי של הבורד) כמה שיותר חזקה וחכמה, כזו שתעמוד בלחצים של גלישה אגרסיבית לאורך זמן ומצד שני תהיה קלת משקל והכי חשוב - תתעל את אנרגית הגולש למקומות הנחוצים ותשאיר את הבורד רך לכיפוף במקומות אחרים. נשמע פשוט - אז זהו שלא כל כך, ניתן לשלב כמה סוגי עץ בליבה אחת, ניתן לשייף את הליבה לעוביים שונים בכל מיני מקומות וניתן לשחק עם מנח סיבי העץ - כך שכיוונם לא יהיה אחיד - האמת היא שרק מעט חברות באמת מיצרות ליבות מיוחדות - כיון שהדבר עולה כסף רב ולוקח זמן ייצור רב.

מעבר לליבה ישנה את מעטפת הליבה - שבה משתמשים בפיברגלס בעוביים שונים ובצפיפות שונה כדי להגיע לחוזק/משקל/ גמישות הנחוצים. בפיברגלס ישנן חברות שמשלבות סיבי קרבון, או צינורות קרבון כדי להקשיח אזורים מסוימים.
אלמנט נוסף שחברות מסוימות מכניסות לקרשים שלהן הוא חומר לשיכוך הרטט שנוצר בעת הגלישה - זה נעשה על ידי שילוב רצועות גומי בין שכבות הקרש.


שיטת החיבור
ישנן בימינו 2 שיטות מקובלות
4 על 4 - את חירור זה תמצאו בכל החברות שאינן ברטון. אין פה יתרונות רבים פשוט עניין של סטנדרט לחיבור ביינדינגס.
צ'אנל - הצ'אנל הוא מנגנון החיבור לביינדינגס של חברת ברטון - הצ'אנל פותח לפני 7 שנים וכיום הוא נמצא ב 99% מהקרשים של חברת ברטון, מערכת זו באה להחליף את שיטת החורים המסורתית ומאפשרת חיבור לביינדינגס בקלות רבה מבעבר ועמידות גבוהה בהרבה, בנוסף מאפשר מנגנון זה חיבור לביינד EST - שזה דור חדש לגמרי של ביינדינגס - אבל זה כבר סיפור אחר. כיום רוב הביינדינגס החדשים של החברות המובילות מתאימים לחיבור לצ'אנל.

ישנן עוד ועוד שיטות יצור ואלמנטים שמכניסים לקרשים, חלקם גימיקים מיותרים שנראים יפה על הנייר ולא עושים כלום בשלג וחלקם באמת משנים את הגלישה.
איך תדעו מה באמת משנה ומה לא - פשוט לכו לחנות שמחזיקה מבחר מהחברות המובילות בעולם ובקשו הסברים, היו ישירים ושאלו מה משנה ומה לא מעניין.


אמינות ועמידות
נושא חשוב מאוד - רכישה של קרש בדרך כלל היא בכוונה ארוכת טווח - אין לגולש הממוצע שום סיבה להחליף קרש כל עונה ובדרך כלל יחליף הגולש קרש כל 5 שנים, העניין הוא שככל שרמת היצור של הקרש גבוהה יותר כך הסיכוי שהוא ישרוד - לא ישבר או יסדק ואף יותר חשוב מכך- פשוט ישמור על התכונות הראשוניות שלו טוב יותר - הוא גבוה יותר.
קרשים תוצרת סין והמזרח הם בדרך כלל מאיכות נמוכה יותר, תוצרת אירופה וארה"ב בדרך כלל יהיו באיכות יותר גבוהה.
כלל פשוט הוא שחברה שמייצרת את הקרשים שלה בעצמה כמעט תמיד תשגיח ותקפיד יותר על תהליך היצור ותדאג שהחומרים שמהם היא בונה את הקרש יהיו מהרמה הגבוהה ביותר.
שימו לב שכל החברות בעולם נותנות אחריות על הקרשים - רוב החברות נותנות בין שנה לשנתיים אחריות. חברות בודדות נותנות שלוש שנות אחריות (נחשתם נכון - יש להן מפעל משלהן)- אחריות כזו היא בעצם הצהרת אמון במוצר שלהן - וכמובן גם חישוב של היסטוריית ההחזרות שלהן שהיא זניחה ומאפשרת מתן אחריות שכזו.
היזהרו מהבטחות סרק של אנשי מכירות על אחריות ארוכה - תמיד בדקו את אחריות היצרן המקורית - היא היחידה שרלוונטית, והיא תמיד מופיעה על המדבקות שבגב הקרש.


זהות
כן כן זהות - כאן מדובר על הזהות או הדימוי העצמי שלכם כצרכנים - ואין מה להתבייש לדבר על הנקודה הזו- כולנו מושפעים מנקודה זו - האם אנחנו רוצים לתפוס את עצמנו כגולשים מנוסים יותר, ותיקים יותר, פרועים יותר, מגניבים, מיינסטרים, אאוטסיידרים - לכל חברה יש את הדימוי שלה (יש גם כאלו שאין להן - כי הן סתמיות או משעממות) אבל גם לנקודה זו יש חשיבות לחלק מהגולשים.


עיצוב
לבן, שחור, בחורות ערומות, עצים נעים ברוח, קלח תירס, מכוניות מרוץ, פסים כתומים, אדומים ,להבות הגיהנום וכו' - הכל יש – האמת, קצת קשה למצוא ברמה הטכנית בורד ולהבין שאת זה אתה רוצה ולגלות שיש עליו תמונה של צב נינג'ה - אבל צחוקים בצד - קחו את הבורד שאתם צריכים ועזבו את הצב נינג'ה - הוא לא יפריע לכם אחרי שתגלשו על הבורד ותבינו מה הפסדתם עד היום.אפילוג
כמו ששמתם לב, המיומנות הנדרשת לבחירת בורד היא גדולה, לא בעיה לרכוש בורד "אול מאונטיין" של חברה מוכרת במידה סטנדרטית - סביר להניח שתיהנו איתו על השלג - בכל זאת אתם בחופשה, נוף מדהים, חברים טובים וגולשים כל היום... גם אם הייתם גולשים על דיקט סביר להניח שהייתם נהנים, אבל לטעמנו אם כבר קונים כדאי להשקיע עוד מאמץ קטן ולהבין טוב טוב מה הקרש הכי נכון מבחינתכם  - וכך גם לקבל מוצר איכותי שמתאים לדרישותיכם בדיוק, גם להישאר איתו יותר שנים והכי חשוב ליהנות על השלג כמו שלא חשבתם שניתן...
כי הבורד שלכם יכול להיות החבר הכי טוב שלכם.


למציאת החבר אתם מוזמנים להגיע ולדבר איתנו - נשמח תמיד לעזור -
שלכם, צוות סקי-פס.
www.skipass.co.il
סקי-פס היא היבואנית הבלעדית של חברות : ברטון, נוור סאמר, ליב-טק, GNU, DC , דרייק ולאמאר.

 
צור קשר  |   מי אנחנו  |   שלח למכור  |   הפוך לדף הבית
© כל הזכויות שמורות לסקי-פס סקי וסנובורד בע"מ
Designed by Studio Arava    ZOD מערכות מידע בע"מ