עמוד הבית
עמוד הבית

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

עמוד הבית
גלישה
ציוד סנובורד
הרפתקאות
אקדמיה
כללי
 וידאו 
 חדשות 
 סקירת אתרים 
 ספקי חופשות 
 לוח יד שניה 
 לינקים 
ראשי > אקדמיה
שתף  
Academy איך קונים ביינדינגס?

הבורד החדש שלך פשוט יפיוף, בול מה שרצית. החורף לא יכול להגיע מהר מספיק. אבל עד שפתיתי השלג הראשונים יתחילו לרדת ותוכל באמת ללכת לגלוש, אתה עוד צריך לקנות ביינדינגס.
קיימת נטייה לזלזל מעט ברכישת הביינדינגס, להתייחס אליהם כמו אל רכישה של חוסר ברירה חסרת חשיבות אמיתית. העניין נובע מכך שרכישת בורד היא עניין הרבה יותר "סקסי" - הבורד תמיד נחשב ללב של מערכת הגלישה, הנעליים הם המוצר שברור לכל גולש שחייב להיות איכותי ונוח ולכן על "נעליים לא מתפשרים" ואילו הביינדינגס - פשוט מחכים לתורם בסוף.
הכתבה הבאה תראה לכם שביינדינגס הם חלק מכריע בעל חשיבות ענקית וארוכת טווח לכל גולש בכל רמה, לא משנה אם זה הציוד הראשון שאתם קונים או החמישי, ומה עליכם לחפש כשאתם רוצים לקנות ביינדינגס חדשים.

אז איך בוחרים ביינדינגס לסנובורד?

ברשותכם, נתחיל מההתחלה - מה המטרה של הביינדינגס?
התפקיד הראשון, והמובן מאליו, הוא לחבר את הגולש לבורד. התפקיד השני הוא להעביר את תנועות הגולש, את האנרגיה שלו, לבורד והכל בצורה ה"חכמה" ביותר שניתן -כלומר עשו את תפקידכם בצורה מוצלחת ואל תפריעו לאלמנטים אחרים במערכת, ולא פחות חשוב, תהיו נוחים לתפעול ולגלישה.
איך מבצעים את תפקיד זה בצורה הטובה ביותר?

אלו הם הפרמטרים שעליכם לבחון בעת בחירת הביינדינג שלכם -

איכות כללית
כמו בכל מוצר, גם בביינד, אם תרכשו מוצר איכותי, בעל רמת גימור גבוהה של יצרן מוביל -תקבלו ביינדינג כייפי לטווח ארוך שיהיה נוח וקל לשימוש. אם תרכשו מוצר פשוט רק כי היה זול, אל תפתחו ציפיות גדולות, אתם תרצו להחליף אותו די מהר. איכות נמדדת בטיב החומרים, איכות ההרכבה, נוחות השימוש והנדסת המוצר.

ביינדינגס מורכבים ממספר חלקים עיקריים: הבסיס והקשת אחורית  הם השלדה. בנוסף יש לביינדינגס גב, רצועת קרסול ורצועת בהונות.
לכל אחד ממרכיבים אלו תפקיד חשוב.

שלדת הביינדינג
ככל הנראה הרכיב שהשתנה בצורה הדרמטית ביותר בשנים האחרונות. הוא מורכב משני חלקים - בסיס הביינדינג והקשת האחורית שלו, לעיתים הם מופרדים ולעיתים מיוצרים כיחידה אחת.
כל שילדות הביינדינגס בעולם עשויות מ2  קבוצות חומרים - פולימרים פלסטים (לעיתים בשילוב עם פיברגלס או קרבון) ואלומיניום.
קשת אחורית - ברוב המקרים בהם מופרדת הקשת מהבסיס עדיין מייצרים אותה מאלומיניום אך חברות רבות עברו לייצור של בסיס וקשת ביציקה אחת, מבנה שאמנם דורש ייצור של 3 מידות ביינדינגס ולא 2 ולכן עלויות יצור גבוהות יותר אך היתרונות של מוצר חזק יותר וללא ברגים מציקים שדורשים כיוון, וחיזוק יומיומי הם גדולים.


הבסיס 
בעבר היו מעט חברות שיצרו את בסיס הביינד מאלומיניום אך בעשור האחרון כמעט כל היצרנים פסקו משימוש בחומר זה והוא הפך למיושן למרות שייצורו הוא די פשוט, מהיר מאוד ודי זול. כיום כמעט כל התעשיה ישרה קו ועברה לייצור של בסיסים מחומרים פלסטים. אפילו חברת בנט מטאל(שחרטה על דגלה ובשמה את השימוש באלומיניום) לא משתמשת בו יותר.
תפקיד הבסיס הוא להיות האלמנט המחבר בין שאר הביינדינג לדיסקית החיבור ולקרש. בסיס קשיח יותר יעביר תונועות בצורה מדוייקת יותר ורך יותר יבלע אותן ופה בדיוק מתחילה הבעיה - ביינד קשיח, עם בסיס קשיח,יקשיח גם את הבורד וייצור שני אזורים קשיחים על הבורד שבכלל לא אמורים להיות שם. עד שכבר בחרתם בקפידה בורד בעל רמת ומבנה קשיחות שמתאים לכם, תבואו ותחברו עליו שתי בלטות קשיחות שיגרמו ל"שטחים מתים" מתחת לרגליים ויהרסו את איך שהבורד היה אמור להתנהג?!
הפתרון לעניין האבסורדי הזה הוא ביינדינגס עם בסיס חכם, כזה שמסוגל לזוז עם הבורד ולא להתנגד לו.
הכוונה היא לבסיס שמעבר האנרגיה מסכין לסכין הוא מהיר ומדויק, אבל התנועה של הבורד לאורכו אינה נפגעת. רוב החברות בשוק הבינו את הבעייתיות של הבסיסים הקשיחים אבל מעולם לא יכלו למצוא לה פתרונות איכותיים מלבד קצת הגמשה של הבסיס בציר מסויים והוספת ספוגים. החברה היחידה שמצאה פתרון אמיתי ומלא לבעיה היא ברטון שבשנת 2006 יצאה עם ביינד הEST הראשון שיוצר רק למערכת הצ'אנל ולאחר מכן עם בסיסי ה RE:FLEX לביינדינגס שלה.


EST - מבנה חדשני ללא תחתית תחתית כלל שמיוצר על ידי ברטון להרכבה על בורדים עם מערכת הצ'אנל בלבד. סדרת ביינדינג זו מביאה לשיא את יכולת ונוחות הכיוון של הביינדינגס על ידי גולשים ובכך משפרת את הגלישה פשוט על ידי כך שהגולש הממוצע "מוצא" את המיקום הנכון לו בצורה קלה יותר.
בנוסף מונעת שיטת יצור זו את היווצרות ה"שטחים המתים" מתחת למיקום הביינד ומאפשרת לבורד לממש את הגמישות הטבעית שלו.


RE:FLEX - סדרת הביינד של ברטון שמתאימה לכל קרש בעולם. כל הביינד בסדרה מצוידים בבסיס הריפלקס שחצוי במרכזו ובעצם מחקה את היתרון של סדרת הEST בכך שגם הוא מבטל כמעט לחלוטין את היווצרות ה"שטחים המתים" מתחת לביינדינגס ומאפשר לבורד לממש את הגמישות הטבעית שלו.


גמישות וקשיחות
שימוש בחומרים קשיחים יותר יעביר את תנועותיכם למגלש בצורה מדוייקת יותר אך יהיה גם לעיתים מדויק מידי ומציק, ולכן קשיח יותר אינו טוב יותר אלא יש לוודא כי הביינד ברמת קשיחות שתתאים לסגנונכם ולשאר חלקי הציוד שלכם. בנוסף ואולי הכי חשוב -קשיח ורך הינם תיאורי ביינדינגס של העבר, כיום הביינדינגס הרבה יותר חכמים ובשלדת ביינדינג שעשויה מיציקת פולימרים היצרנים משחקים עם קשיחות השלדה בתהליך הייצור וכך איזורים מסוימים יהיו רכים יותר בעוד אחרים קשיחים יותר. זו אחת הסיבות שגם פסקו כמעט לחלוטין בשימוש בבסיסי אלומיניום.


יכולת כוונון
כמעט לכל אחד מאיתנו  נעל שונה מחבריו ובמידה שונה ועל כן יש לוודא שהביינד שלכם יכול להתכוון בדיוק לצורת הנעל שלכם. שינוי מיקום הרצועות, זווית ושיפוע הגב, אורך הרצועות, זווית היציאה שלהן ואורך הרפידה הקדמית.


רצועות
ישנם חומרים רבים שעושים בהם שימוש מעור, יציקות תלת ממדיות של פלסטיק גמיש וגם סתם בדים וספוגים רגילים. המטרה היא ליצור רצועה שתהיה נוחה ואף לא מורגשת ומצד שני תעביר את תנועותיכם לבסיס הביינדינגס.

רצועת הקרסול - הרצועה הגדולה שמחזיקה את הנעל במרכזה, העיקרון שמאחורי כל הרצועות דומה, אך הביצוע ורמת הנוחות משתנה בהתאם לדגם וליצרן.

רצועת הבוהן - בעבר הרחוק רצועת הבוהן נסגרה בצורה ישרה מעל הנעל, בשנים האחרונות כל הביינדינגס מגיעים עם רצועות שניתן לסגור על שפיץ הנעל (קאפ סטראפ), בכך מורידים משמעותית את הלחץ על הרגל כיוון ששפיץ הנעל הוא החלק הקשה ביותר בנעל ולכן הרצועה לא מורגשת.


ראצ'טים
לכל יצרן יש את הראצ'טים שלו, בעיקרון כולם דומים בפעולתם. יש כאלו עם מהלך של 3 קליקים ויש של 4, (חברת דרייק הצליחה אף להגיע ל 5 קליקים בכל תנועת מתיחה)  ראצ'ט איכותי יעבוד בצורה חלקה יותר, ישתחרר בקלות רבה יותר וימנע מצב של "אכילת" השיניים של הרצועה מלחץ מיותר.
הראצ'ט הראשון ששינה את המבנה הקלאסי הוא ה"דאבל טייק" של ברטון שיצא ב 2014 ונמצא רק בסדרת העילית שלהם. לראצ'ט זה רצועת שיניים דו צדדית למתיחה חזקה, חלקה וללא בעיה של שלג וקרח שנתקע, וכן מבנה הפוך שגורם לתפיסת רצועת השיניים כבר עם הכנסת הסנטמיטר הראשון ולא כמו בכל הראצ'טים הקלאסיים לאחר כ 8 סנטימטר ובכך מקל על סגירת הרצועה משמעותית.


קנטינג
בשנים האחרונות כמה יצרנים מאפשרים לגולשים לכוון זווית קלה ברפידת הביינדינג כדי לאפשר נוחות גלישה גדולה יותר, או מציידים את הרפידות במערכת שמתכווננת לפי לחץ הרגל של הגולש, זה רעיון שהיה פופולארי מאוד בסוף שנות השמונים ותחילת התשעים ונעלם. בתיאוריה זה נחמד אך בפועל בגלל זוויות שונות של סוליות הנעליים ובעיקר עקב הצטברות קרח ושלג בתוך הביינדינג אין כמעט משמעות לפונקציה זו.


מערכות כניסה קלות
ישנם מספר יצרנים שמייצרם ביינדינגס עם מערכות כניסה קלות, בעבר הרחוק היו ה"סטפ אין" מערכות שניסו לחקות את מנגנוני הסקי - הם כולם נעלמו, כיום נשארו פתרונות בדמות "כניסה אחורית" שהיצרן המוביל שלה היא חברת FLOW, המטרה היא למנוע את ישיבת הגולש על השלג בעת סגירת הרצועות ולעשות את התהליך כמה שיותר מהיר וקל. בפועל המצב לא לגמרי כזה ולכל הפתרונות שיש בשוק חסרונות ואף יותר מזה - רוב הגולשים לא מוצאים בביינדינגס הרגילים כל בעיה. פתרון שמשלב את המהירות יחד עם יתרונות הרצועות הוא של חברת GNU שלהם סדרת ביינדינג עם כניסה אחורית ומהירה אך יחד איתה גם סגירה מהירה של הרצועות מקדימה.


שיטות חיבור שונות לבורד
ישנן כיום 2 מערכות חיבור נפוצות - זו של ברטון שנקראת הצ'אנל, מעין מסילה לאורכו של הקרש שאליה מחברים את הביינדינגס. השיטה של שאר החברות שנקראית 4*4 או 2*4 , כל הביינדינגס בעולם מתחברים ל4*4 וכמעט כל הסדרות האיכותיות של היצרנים הגדולים מתחברים לצ'אנל בין עם חלקים שמסופקים עם הביינד או ברכישה של דיסקית מתאם מיוחדת.


מידות
לכל חברה ביינדינגס במספר מידות, לרוב 2 ולחלקן 3. בעיקרון יותר מידות מאפשרות התאמה יותר איכותית לנעל ופחות משחק עם ברגים למיניהם. כלל חשוב ביותר בביינדינגס - כמה שפחות ברגים כך עדיף. תמיד הם משתחררים באיזשהו שלב.  כחלק ממציאת המידה יש לוודא כי כשהביינד מורכב על הקרש הנעל בולטת משני צידי הקרש בצורה סימטרית. במידה והיא בולטת יותר לצד אחד בביינד עם קשת אלומיניום נפרדת יש לפרק את ברגי הקשת ולהזיז אותה בהתאם, בביינד עם קשת יצוקה ומחוברת לבסיס המירכוז נעשה על ידי הזזת הבסיס- פעולה קלה בהרבה.
חלק גדול מהנעליים הן במידות התפר -המעבר בין מידות, ולכן יש לוודא עם הנעל ואיש מקצוע מנוסה איזה מידה יותר מתאימה.


אמינות, שירות ואחריות
ביינד יכול לשמש אתכם שנים ארוכות, ולכן עדיף לרכוש מוצר איכותי מלכתחילה, הבלאי בביינד לא איכותי יהיה גדול ולאחר מכן גם עלויות חלקי החילוף והתחזוקה. בביינד טוב אין כמעט בלאי.
אחריות החברות היא גם כן חשובה ועל כן יש לוודא כי למוצר ישנה אחריות איכותית עם נציגות בארץ שתוכל לטפל במוצר במידה ויש בו בעיה.
(בסקי-פס נותנים שירות ייחודי של חלפים ללא תשלום ללא הגבלת זמן - כלומר לא משנה איזה ביינדינגס תרכוש ברשת, תמיד ישמחו לתקן לך אותו ובחינם).


סיכום
אנו מקווים שכעת אתם מבינים קצת יותר כיצד לגשת לבחירת הביינדינגס שלכם, זה נכון שיש הרבה פרמטרים שיש לבדוק, אך זה לא סיפור שאיש מקצוע מנוסה לא יוכל להתמודד איתו בקלות יחסית.
בכתבות שלנו אנחנו תמיד משתדלים לשמור על אובייקטיביות ולסקור מוצרים של חברות רבות ומגוונות אבל במקרה הזה פשוט אין לנו ברירה (למרות שבסקי-פס תמצאו ביינדינגס של 4 חברות שונות) אלא לקבוע חד משמעית שקולקציית הביינדינגס של ברטון היא בכמה רמות מעל כל שאר החברות בתעשיה. השילוב של גישה חדשה לבסיס הביינדינג יחד עם אמינות יוצאת דופן וחלקי חילוף נפוצים כמו שלג בכל אתר סקי נותן רק תוצאה אחת בהחלטה איזה ביינדינג לרכוש, ואיתנו יסכימו רוב הגולשים על ההר, פשוט תסתכלו על מה רוב העולם גולש ולא משנה על בורד של איזו חברה הם מחוברים.
אז איך בוחרים ביינדינגס? עכשיו אתם כבר יודעים בעצמכם...


אנו מזמינים אתכם להגיע לחנויות סקי-פס ולהתרשם מקולקציות הביינדינגס של ברטון, דרייק, SP וGNU ולבחור לכם את המוצר הנכון ביותר בשבילכם.
www.skipass.co.il

 

 
צור קשר  |   מי אנחנו  |   שלח למכור  |   הפוך לדף הבית
© כל הזכויות שמורות לסקי-פס סקי וסנובורד בע"מ
Designed by Studio Arava    ZOD מערכות מידע בע"מ